7 Ekim 2013 Pazartesi

Sherlock Holmes !

Sherlock Holmes denildiğinde arkadaşlarımın aklına gelen ilk kişi benimdir herhalde ( Sevdirene teşekkürler :) ) Uzun süredir tüm kitaplarını okumaya, film ve dizilerini ise izlemeye çalışıyorum. Ve herkese tavsiye ederim. Tam benlik kitapları var tabi film ve dizisi de ayrı güzel. Sir Arthur Conan Doyle ne güzel yazmış. En sevdiğim söz ise aşağıda belirteyim hemen..

-Bir şeyi saklamanın en iyi yolu, onu herkesin görebileceği bir yere koymaktır. Sherlock Holmes

Her kitabını ayrı ayrı beğeniyorum. Ama yazarı Sir Arthur Conan Doyle olanlar aynı tadı vermiyor ne yazık ki. Kitap düşkünlerinin acaba ne okusam diyenlerin ellerinden düşürmeyeceği eserler çıkarmış bence ortaya. D&R fiyatları da oldukça uygun. Resim1' de görünen bu 5 şahane eseri okumanızı şiddetle tavsiye ederim.
Resim1: Sherlock Holmes Kitapları

 Yıllardır büyük bir ilgiyle takip edilen Sherlock Holmes maceraları film haline getirilerek sevenlerinin ilgisine sunuldu. Heyecanın her zaman dorukta olduğu iki film bulunmaktadır. Engin zekasını kullanarak tüm detayları hızlı bir şekilde analiz eden bir karakter olan Sherlock, her iki filmde de izleyicilerinden büyük ilgi görmüştür. Sherlock Holmes'u Robert Downey JR. , Dr. Lohn Watson karakterini ise Jude LAW canlandırmıştır.


Aynı zamanda Sherlock adında bir dizide sevenlerinin huzurundadır. Haftalık olarak ekrana gelmeyen dizi. Senede 3 bölüm olarak çekilmektedir. Ama yaklaşık 80 dakika uzunluğunda olması oldukça olumlu bir izlenim yaratmaktadır. Bu sene 3. Sezonun Kasım ayında ekranlara gelmesi planlanan Sherlock dizisinin başrollerinde. Sherlock karakterini Benedict Cumberbatch, Dr. John Watson karakterini ise Martin Freeman canlandırmaktadır. Yalnız Sherlock dizisinde filmine göre bir farklılık bulunmaktadır. Çözülen sırlar, yaşanılan yerler ve teknolojiler tamamen günümüze uygun olarak çekilmektedir.

2 yorum:

  1. Ben Sir Doyle'un tüm Sherlock Holmes öykülerini İngilizce'den okudum ve bitirdim. Tercümelerden çok çok daha iyi. İnsan imkanı varsa böyle ölümsüz eserleri mutlaka ana dilinden okumalı. TV uyarlamalarında ise BBC'nin adaptasyonunu tek geçerim. Robert Downey Jr.'a olan aşkım baki ama sinema yapımını sevemedim. Dönem İngilteresi macera filmi olarak bakılırsa çok güzel ama Sherlock Holmes olarak bakılırsa çok cıvık.

    YanıtlaSil
  2. Evet bende İngilizce'den devam etmek istiyorum ve bir kitap elime geçti. En kısa sürede onu okumayı planlıyorum. Yorumunda çok haklısın anadilinden okumak daha güzel olur öyle güzel eserler var ki :)

    YanıtlaSil