1 Ekim 2014 Çarşamba

John Green - İlk Aşk


John Green'in New York Times Bestseller kitaplarından biri olan "İlk Aşk" okuyucularına farklı bir deneyim yaşatmayı hedefliyor. Eğlenceli ve aşkın geçtiği bu romanı ben geçtiğimiz aylarda okumuşturm.
 
Daha önce böyle farklı tasarımları biraz çocuksu bulurdum fakat John Green'in kalemi beni bu kitabı almaya mecbur bıraktı diyebilirim. Konusu ise çok garip çıktığı tüm kızların ismi Katherine olan üstün zekalı bir çocuk romanımızın asıl karakteri. Kitap beklendiği üzere aşk, duygusallıktan çok gülmenizi hedefliyor diyebilirim. Güldüğünüz konuların saçmalığından bu kitabı elinizden bırakamayacaksınız.


 
(Tanıtım Bülteninden)
 
Konu ilişkiler oldu mu, Colin Singleton'ın tipi Katherine isimli kızlar… Ve konu Katherine isimli kızlar oldu mu, Colin her seferinde terk ediliyor. Tam sayı vermek gerekirse, on dokuz kere. Bir yol macerasına atılan, evden kilometrelerce uzaktaki bu anagram âşığı, hali harap, üstün zekâlı gencin cebinde on bin dolar, peşinde kana susamış bir yaban domuzu ve hemen yanında televizyon bağımlısı, şişman dostu vardır… Ama bir tane bile Katherine yoktur. Yarattığı formülle tüm romantik ilişkilerin geleceğini hesaplamayı uman Colin, Katherine Öngörülebilirliği Teoremi'ni ispatlamak için debelenmekte, tüm Terk Edilenler'in öcünü almanın ve sonunda kızı kapmanın peşindedir. Aşk, dostluk ve ölü bir Avusturya-Macaristan arşidükü, insanın kendisini yeniden keşfetmesini konu alan bu çok katmanlı romana şaşırtıcı bir son ve sıcacık bir yön katıyor.

"Green, bıçak gibi keskin ve zekâ dolu bir başka öykü daha kaleme almış. Komik sayfalarda karşımıza kâh müthiş keyif veren toy ve gösterişçi karakterler, kâh entelektüel bir üslup çıkıyor."
-Booklist-

"Kahkaha attıracak kadar komik… Kendisinden önce gelen pek çok Amerikan yapımı yol öyküsüne hem bir övgü hem de bir taşlama."
-The Horn Book-

"Her detay göz önünde bulundurulmuş, hikâye zarafet ve kaçınılmaz bir devinimle akıp gidiyor."
-New York Times Book Review-

"Diyaloglarla birlikte şiir gibi akıp giden konu yabancı diller, denklemler ve detaylı dipnotlarla canlanıyor. Romantizm, matematik ya da basitçe iyi bir hikâye okumak isteyen herkesin ilgisini çekecek."
-VOYA-

"Bu komik roman üslup açısından Alaska'nın Peşinde ve Aynı Yıldızın Altında'dan ayrılsa da zekice kurulmuş diyaloglar ve merak uyandıran karakterleriyle ortak bir paydada buluşuyorlar."
-Kliatt-

"Romantizm dolu, hüzünlü ve dokunaklı sahnelerden ironik ve eğlenceli üsluba, matematikle harmanlanmış, her şey dâhil bir öykü. Keyifli, gerçekten karmaşık ve müthiş eğlenceli."
-Kirkus Reviews-

2 yorum:

  1. okunacaklarım arasında , hatta güz okuma şenliği kapsamında okuyacağım kitaplardan biri de bu .Bakalım :)

    YanıtlaSil
  2. Ben de bir dart ödülünüz var:)
    http://huzunsarisi.blogspot.com.tr/2014/10/iki-dart-odulu-aldm-hayrl-olsun.html

    YanıtlaSil