6 Ocak 2015 Salı

Mehmet Ali Bulut - Elfabe

Merhabalar arkadaşlar,

Bugün sizlere güzel ve benim okuduğum kitaplardan farklı bir eser paylaşımı yapacağım. Böyle konuları seven okuyucularım için bulunmaz hint kumaşı olduğunun farkındayım.

Yazarımız Mehmet Ali Bulut 1954 yılında dünyaya gelmiş ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap ve Fars Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun olmuştur. Ruhun Şifresi, Fardipli Sinha, Derviş ve Sinha, Can Boğazdan Çıkar Kan gruplarına göre beslenme ve Sofra Başı Sağlık isimlerinde eserleride bulunmaktadır.

Bu eserlerinin haricinde bugün Elfabe kitabını ele alıyoruz. Hayat Yayınları tarafından 2014 yılında basılan Elfabe içerik bakımından farklı ve ilgi çeken konuları konu edinmiştir. Gerçekten benim okurken oldukça fazla ilgimi çekti.

Bu kitabı size tam anlamıyla özetleyemeyeceğimin farkındayım bunun nedeni ise kitabın içerisinde geçen bu uyarı " Önce bu kitapta yazılanları bir bir okuyun. Her şeyi bir günde veya bir haftada öğrenmeye kalkışmayın. Böyle bir yaklaşım hevesinizi kırar.", Böyle bir uyarıyı ilk defa gördüğümden garipseyip okumaya devam ettim beni ise bu kitabın içerisine sürükleyen şu cümle oldu "Bu kitabı okurken yeni bir dil öğrendiğinizi farz edin." Farklı olduğu her halinden belliydi.

Daha önce ellerinizi incelediniz mi ? Yani detaylı incelediniz mi ? Ellerinizin şekillerinin bile sizin karakteriniz ile bir bağlantısı var. Peki renginiz ? Örneğin elinizin beyaz olması yumuşak ve ince yapılı bir karakteri işaret etmekte. Tırnaklarınız, Parmaklarınız aklınıza gelen her şekli, her ince ayrıntısı karakterinizi inşaa etmekte.

Düşününki sizi sizden iyi bilen biri var karşınızda ve yahut düşünün ki karşınızdaki insanı şıp diye çözüyorsunuz. Büyük bir güç ile değil bilgiyle, görmeyle alakalı bir durumdur. Karakter analizinizi elinizin şeklini, avuç içinizin çizgilerini vb. gibi birçok konuyu Elfabe ile yakından inceleybilirsiniz. Yapmanız gereken sadece inceleyerek, deneyerek ve isteyerek okumak olacaktır.

4 yorum:

 1. Konusu gerçekten çok farklı bir kitaba benziyor bende ilk fırsatta alıp okuyacağım :)
  Sevgiler

  YanıtlaSil
 2. D&R'da gördüm, inceledim. Geri bıraktım. Konuya açık fikirli yaklaşan ve araştırmış olan biri olarak kitabın yeni bir yaklaşım ya da yorum taşımadığını içermek beni üzdü.

  YanıtlaSil
 3. Bugün D&Rda gördüm içine birazcık baktım bestlerde durmasına hak verdim, içimden almalısın Aslı diye geçirdim ama okumam gereken 5 kitabım olduğunu düşününce geri bıraktım en kısa zamanda alacağım ve ellerimi incelemeye başlayacağım :) :) bloguma da bekleriim yeni yeni kitapları ve paylaşımlarını merakla bekliyorum bundan sonra :)) http://asliliatalay.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 4. Ilginc kitap en kısa zamanda okuyacağım :)

  YanıtlaSil