11 Mart 2015 Çarşamba

OKUDUM: Oğuz Atay - Bir Bilim Adamının Romanı

Merhabalar arkadaşlar,


Uzun süredir sizlere yazmıyordum. Özledim ! Evet kendime itiraf etmem gerekiyor ki yazmadığım her süre zarfında burası aklımdaydı, o zaman Hazal is coming ! diyelim ve hızla bir giriş yapalım.

Ne kadar uzun süredir boş vaktim olmasa bile kitap okumayı asla aksatmamaya çalışıyorum. Yeni aldığım ve dün bitirdiğim bir kitap olan Oğuz Atay'ın Bir Bilim Adamının Romanı adlı eserini sizlerle tanıştırmak isterim. Oğuz Atay tarzı bir yazım dili, biyografik bir roman ve yazarımızın kendi hocası olan Prof Dr. Mustafa İnan birleşirse neler çıkar bu romanda bulabilirsiniz.

Benim için bu tür bir roman okumak büyük radikal kararlardan biriydi aslında. Oğuz Atay'ın yazımından hoşlanıyorsanız sizin için su gibi akıp gidecek türden bir kitap olabilir. Fakat benim bu türden okuduğum ilk kitap olması biraz durumu yavaşlattı diyebilirim.Tanıtım Bülteninden;
Türkiye'de pek benimsenmemiş bir dalda, biyografik roman türünde, Oğuz Atay'ın kendine özgü üslubu ve kurgusuyla, kendi hocası da olan Prof. Mustafa İnan'ı anlatışı. Atay'ın hedefi, bir halk çocuğunun uluslararası ün sahibi bir bilim adamı oluşunun zorlu macerasını sergilemek. Bunun yanısıra, Oğuz Atay'ın toplumsal eleştiri kalıplarını zorlayışını da izliyoruz. Elinizdeki kitapta, Prof. Mustafa İnan'ın hayatından kesitler veren bir de fotoğraf albümü yeralıyor.

Sayfa Sayısı: 204

Sevgilerle,

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder