31 Mart 2014 Pazartesi

Şark Dişçisi / Tiyatro #1

Merhabalar arkadaşlar,

Bugün bir tiyatral gösteri ile sizlerleyim.. Geçen haftalarda tiyatroya gidelim isteği içimize belirdi. Doğrusunu söylemek gerekirse uzun süredir gitmiyordum. Tek gitmekten hoşlanmadığım için hemen gelen teklife olur cevabını verdim. Gideceğimiz tiyatro müzikal olacaktı. Değişik ve güzel olacağını zaten biliyordum. Ama bu kadarını beklemiyordum.

Ağız dolusu bir kahkaha tufanısın Şark Dişçisi !

Oyuncuları, sergiledikleri oyun tam ayakta alkışlamalık. Hı ben alkışladım tabi ki sizinde gitmenizi şiddetle tavsiye ederim. Özellikle İstanbulda oturanlar kaçırmayın. Sadabad tiyatro salonunda bulunan gösterimine gittik. Fotoğraf çekemedim oyun boyunca ee haliyle.. Ama olsun internetten bulduklarımla size bu oyunu anlatmaya çalışacağım.

Tiyatro, 19. Yüzyıl Osmanlısından bahsediyor. Komediyle karışık güzel bir müzikal var karşımızda. Şark dişçisi Taparnigos, Marta adında kendisinden 15 yaş büyük biriyle evlidir. Bu evliliğinden, bir kızı vardır. Bizim çapkın Taparnigos, akşamları eve gelmediğinden Marta sinir küpüne biner ve bu işi çözmeye kalkar. İşi çözmeye çalışırken olaylar karışır. Bizim Marta'nın kızı Levon'la yasak bir aşk yaşar ve evlenmek ister. 

Tiyatrodan kısaca yukarıda bahsettim bir de sizin için ibb şehir tiyatroları sitesinde yazan tanıtımı aşağıya koyuyorum. Gitmek isteyenler için pek belli etmek istemesemde bilgilendirmek şart.

Tarihin belirsiz bir zamanından çıkıp gelen gezici bir tiyatro kumpanyası,19. yüzyıl Osmanlı mizah yazınının en önemli kalemlerinden olan Hagop Baronyan'ın eğlenceli komedisini; müzikli, danslı, şenlikli bir gösteriyle bugünün seyircisiyle buluşturuyor ve zamanın İstanbul Ermenileri arasında geçen; birbirini aldatan eşlerin, kavuşamayan aşıkların hikayesini konu alan oyunla, izleyenleri bir arada güldüğümüz zamanları hatırlamaya davet ediyor.


Saat 20:00 gibi başladı tiyatromuz ve 23:00 sularında alkışlar eşliğinde son buldu. Böyle güzel oyun için tekrar teşekkürler sizlere. Konuşmalar, kostümler, dekor, müzik o kadar harika o kadar güzelki sanırım bir kez daha izlemeye gideceğim.


Ah Şark Dişçisi Taparnigos - Öptüm seni cağnııım dedin ve beni kazandın "ha ha hay aksaraaaay" ise ayrı bir komediydi.En güzel oyun tartışmasız Martaydı. Martayı canlandıran sevgili Sevil Akı'yı çok tebrik ediyorum.
3 yorum:

  1. Ooo görseller ve makyajlar çok güçlü :)
    Merak ettim iyice canım

    YanıtlaSil
  2. @Gizem
    Gerçekten gitmeni tavsiye ederim. Kostüm, müzik, oyun hepsi harikaa "öptüm seni cağnııım" dicem artık sana :D

    YanıtlaSil